Monografie naukowe
 

Prawo kanoniczne.
Krótki wstęp do niełatwych zagadnień

Niniejsza publikacja, którą mamy zaszczyt przedstawić, dotyczy prawa kanonicznego Kościoła katolickiego. Najobszerniejsza część przedstawia jednak tylko prawo Kościoła łacińskiego, zwanego Kościołem rzymskokatolickim. Praca ta oscyluje między elementarzem a podręcznikiem i w tej konwencji powstawała. Jej celem jest zebranie i omówienie – w sposób możliwie najbardziej przystępny, choć nadal naukowy – podstawowych obszarów nauki prawa kanonicznego.

autor: praca zbiorowa pod redakcją Rafała Borowego i Radosława Gosiewskiego

ISBN: 978-83-7019-732-2

recenzja naukowa: 
ks. dr Rafał Kamiński CSMA
ks. dr hab. Marek Stokłosa SCJ, prof. ucz.

   
   
   
  Umowy międzynarodowe Stolicy Apostolskiej
z państwami niechrześcijańskimi po 1964

Celem niniejszej pracy jest przedstawienie umów międzynarodowych zawartych przez Stolicę Apostolską z państwami niechrześcijańskimi po 1964 roku. Dotychczas ani w literaturze polskiej, ani w światowej nie ukazało się żadne opracowanie tematyki podjętej w niniejszej dysertacji. Monografia ta staje się pierwszym, kompleksowym omówieniem i analizą umów Stolicy Apostolskiej z państwami niechrześcijańskimi.

autor: Rafał Borowy

ISBN: 978-83-7019-730-8

Recenzja naukowa:
ks. dr Rafał Kamiński CSMA
ks. dr hab. Tomasz Białobrzeski, prof. UKSW

   
   
   
 

Prawna ochrona środków
społecznej komunikacji

Jednym z podstawowych zadań Kościoła jest nauczanie. Zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego z 1983 roku, „Kościół, któremu Chrystus Pan powierzył depozyt wiary, aby z asystencją Ducha świętego strzegł święcie prawdy  objawionej,  wnikliwie  badał,  wiernie  głosił  i  wykładał,  ma  obowiązek i wrodzone prawo przepowiadania Ewangelii wszystkim narodom, niezależnie od jakiejkolwiek ludzkiej władzy, także z zastosowaniem właściwych  sobie  środków  społecznego  przekazu”. Ta  właśnie  tematyka  stała  się  przedmiotem  badań  ks.  dra  Rafała  Kamińskiego, które zawarł w niniejszej monografii naukowej.

autor: ks. Rafał Kamiński CSMA

ISBN: 978-83-7019-624-0

Recenzja naukowa:
ks. prof. zw. dr hab. Wiesław Wenz,
ks. dr hab. Lucjan Świto

   
   
   
   

Zgromadzenie Świętego Michała Archanioła
w Polsce w latach 1945-2004

Książka to monografia naukowa na temat współczesnej historii Zgromadzenia Świętego Michała Archanioła. Stanowi ważny wkład w rozumienie losów Kościoła powojennego ze szczególnym uwzględnieniem zgromadzenia założonego przez bł. ks. Bronisława Markiewicza.

autor: ks. Marcin A. Różański CSMA

ISBN: 978-83-7019-598-4

recenzja naukowa:
ks. prof. UMK dr hab. Witold Kujawski
o. prof. dr hab. Janusz Zbudniewek

   
   
   
   

Archiwa i procesy archiwotwórcze wybranych zgromadzeń zakonnych
założonych na ziemiach polskich w XIX i XX wieku

Przedmiot badań niniejszej rozprawy naukowej obejmuje pięćdziesiąt jeden polskich zgromadzeń zakonnych obrządku łacińskiego, założonych w XIX i XX wieku przez polskich, charyzmatycznych założycieli na ziemiach polskich. Były to lata pod zaborami: pruskim, rosyjskim i austriackim, dwudziestolecia międzywojennego, dwóch wojen światowych i transformacji ustrojowej (1989). Prezentując cele badawcze, w rozprawie zwrócono uwagę na realizację zadań apostolskich, jakie przyjmowały te zgromadzenia zakonne dla polskich potrzeb narodowych, w tym walkę o wolność i niepodległość, a także na obieg informacji po ich strukturach organizacyjnych i procesy archiwotwórcze.

autor: ks. Roman Majka

ISBN: 978-83-7019-673-8

recenzja naukowa:
prof. UMK dr hab. Waldemar Chorążyczewski
prof. dr hab. Bohdan Ryszewski 

   
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl